2024 Endorsements

On June 23rd, 200 Labor Leaders and activists serving as delegates to the Committee on Political Education (COPE) Endorsing Convention met in Miami to deliberate state endorsements for the 2024 elections. Each endorsement requires a 2/3 supermajority of the voting body for approval. The following endorsements were approved by the Convention.

Statewide

  • U.S. Senate – Stanley Campbell
  • Amendment 1 – Oppose
  • Amendment 2 – No Endorsement
  • Amendment 3 – No Endorsement
  • Amendment 4 – No Endorsement
  • Amendment 5 – No Endorsement
  • Amendment 6 – No Endorsement

Central Labor Councils

Northwest Florida Federation of Labor

  • FL SD 3 – No Endorsement
  • FL HD 2 – Kim Kline (NPA)
  • FL HD 9 – Allison Tant

North Florida Central Labor Council

  • FL CD 5 – Jay McGovern (D)
  • FL CD 4 – LaShonda “LJ” Holloway (D)
  • FL SD 5 – Tracie Davis (D)
  • FL HD 13 – Angie Nixon (D)
  • FL HD 15 – Gary McManus (D)
  • FL HD 16 – Rachel Grage (D)
  • FL HD 17 – Bryson Morgan (D)
  • FL HD 21 – Yvonne Hinson (D)

North Central Florida Central Labor Council

  • FL HD 22 – David Arreola (D)

Volusia-Flagler Central Labor Council

  • FL HD 28 – John Navarra (D)

West Central Florida Labor Council

  • FL CD 13 Primary – No Action
  • FL SD 21 – Ed Hooper (R)
  • FL HD 60 – Lindsay Cross (D)
  • FL HD 62 – Michelle Rayner (D)
  • FL HD 63 – Diane Hart (D)
  • FL HD 64 – Susan Valdes (D)
  • FL HD 65 – Karen Gonzalez-Pittman (R)
  • FL HD 67 – Fentrice Driskell (D)

Central Florida Central Labor Council

  • FL CD 9 – Darren Soto (D)
  • FL CD 10 – Maxwell Alejandro Frost (D)
  • FL SD 15 – Geraldine Thompson (D)
  • FL SD 17 – Carlos Guillermo Smith (D)
  • FL SD 25 – No Endorsement
  • FL HD 35 – Tom Keen (D)
  • FL HD 36 – No Endorsement (D)
  • FL HD 37 – Nate Douglas (D)
  • FL HD 38 – Sarah Henry (D)
  • FL HD 39 – Marsha Summersill (D)
  • FL HD 40 – LaVon Bracy Davis (D)
  • FL HD 41 – Bruce Antone (D)
  • FL HD 42 – Anna Eskamani (D)
  • FL HD 43 – Johanna Lopez (D)
  • FL HD 44 – Rita Harris (D)
  • FL HD 45 – Leonard Spencer (D)
  • FL HD 46 – Jose Alvarez (D)
  • FL HD 47 – Maria Revelles (D)

Space Coast Central Labor Council

  • No Recommendations

Palm Beach-Treasure Coast Central Labor Council

  • FL CD 21 – Thomas Witkop (D)
  • FL CD 22 – Lois Frankel (D)
  • FL SD 31 – No Endorsement
  • FL HD 84 – Andrea Rae Poli (D)
  • FL HD 85 – No Endorsement
  • FL HD 88 – Jervontae “Tae” Edmonds (D)
  • FL HD 89 – Debra Tendrich (D)
  • FL HD 90 – Joe Casello (D)
  • FL HD 91 – Jay Shooster (D)
  • FL HD 92 – Kelly Skidmore (D)
  • FL HD 93 – Katherine M. Waldon (D)
  • FL HD 94 – Rachelle Litt (D)

Broward County Central Labor Council

  • FL CD 23 – Jared Moskowitz (D)
  • FL CD 25 – Debbie Wasserman Schultz (D)
  • FL SD 35 – Barbara Sharief (D)
  • FL SD 37 – Jason Pizzo (D)
  • FL HD 95 – Christine Hunschofsky (D)
  • FL HD 96 – Dan Daley (D)
  • FL HD 98 – Mitchell Rosenwald (D)
  • FL HD 99 – Daryl Campbell (D)
  • FL HD 101 – Hillary Cassel (D)
  • FL HD 102 – Mike Gottlieb (D)
  • FL HD 103 – Robin Bartleman (D)
  • FL HD 104 – Felicia Robinson
  • FL HD 105 – Marie Woodson

South Florida Central Labor Council

  • FL CD 24 – Frederica Wilson (D)
  • FL CD 26 – Mario Diaz-Balart (R)
  • FL HD 106 – Joe Saunders (D)
  • FL HD 107 – Loreal Arscott (D)
  • FL HD 108 – Dottie Joseph (D)
  • FL HD 109 – Ashely Gantt (D)
  • FL HD 111 – Laura Kelley (D)
  • FL HD 113 – Vicki Lopez (R)
  • FL HD 115 – Omar Blanco (R)
  • FL HD 117 – Kevin Chambliss (D)
  • FL HD 120 – James Mooney (R)
  • FL HD 116 – Daniel A. Perez (R)